556426-2018 - ResultatSverige-Hallsberg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 16/KS/166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande Ramavtal Tekniska konsulter inom 12 olika områden (bl.a. VA, gata, väg, park, bygg, VVS, geoteknik, miljö, arkitekt m.m.)
Där anbud kan lämnas på ett eller flera områden. Avrop kommer sedan ske genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling gällande Ramavtal Tekniska konsulter inom 12 olika områden (bl.a. VA, gata, väg, park, bygg, VVS, geoteknik, miljö, arkitekt m .m.)