Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning Stockholm Parkering
Referensnummer: 17/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att på uppdrag av Stockholm Parkering utföra parkeringsövervakning av tomtmark med utfärdande av kontrollavgifter inom Stockholm Parkerings anläggningar. Dessa är för närvarande ca 1 600 st. inom Stockholms stad samt ett fåtal områden inom Stockholms län. I uppdraget ingår också att ta emot samtal rörande felparkerade fordon under vardagar mellan 09 - 16 dessa samtal kommer direkt från kund. Avtalsperioden år 3 år men möjlighet till förlängning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63712400 Parkeringstjänster, 98351000 Parkeringsförvaltning, 98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen