Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prenumerationsförmedlare av tryckta svenska och utländska tidningar och tidskrifter, Gävle kommun
Referensnummer: 8243
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar prenumerationsförmedlare av svenska och utländska tidningar och tidskrifter för samtliga 9 bibliotek i Gävle kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 22210000 Tidningar, 22213000 Veckotidningar, 22991000 Tidningspapper, 64111000 Posttjänster för tidningar och tidskrifter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen