556519-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Laboratorietjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: KS 2023/129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ängelholms kommun bjuder in leverantörer till att lämna anbud i upphandling av laboratorietjänster.
Upphandlingen omfattar laboratorietjänster främst avseende vatten- och livsmedelsanalyser. I tjänsten ingår även provhämtning, transporter, administrativa uppgifter inklusive datahantering och webbaserad kundportal.
Ängelholms kommun avser teckna ramavtal med en leverantör för hela uppdraget. Beräknad avtalsstart är 2023-11-01.
Ramavtalets värde uppskattas till ca. 2 000 000 SEK, fyra (4) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71900000 Laboratorietjänster, 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen