556571-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning – Audio och video produkter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAudio och video produkter
BeskrivningHuddinge kommun avser upphandla Ramavtal för AV produkter. Mål och syfte med upphandlingen är att till godo se mötesrum, klassrum och vissa andra lokaler med audio och videolösningar. Området har blivit än mer viktigt på grund av att Huddinge kommun numera är en hybrid arbetsplats med hybrida möten. Hybrida möten innebär att vissa av mötesdeltagarna är på plats och vissa sitter på distans. Alla kommunens verksamheter är berörda av denna lösning. Målet är att till godo se kommunens verksamheter med mötesrum, klassrum samt vissa lokaler med AV produkter för att kunna ha hybridmöten men även rätt digitala verktyg för undervisning och presentation vid fysiska möten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99460:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32342410 Ljudutrustning, 51310000 Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning, 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning