Huvudsaklig CPV-kod 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Uppdraget innebär att som konsult för Sjöfartsverkets räkning utföra erforderliga synerav byggnader och lösöre, vibrationsmätning, bullermätning av luftljud och stomljud samt avvägningar av mark och byggnader i samband med byggandet av Mälarprojektet i enlighet med gällande normer och standarder. I uppdraget ingår även att upprätthålla telefonjour för 3:e man. Uppdraget utförs huvudsakligen i Södertälje.