556769-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara – Data - Hårdvara och tillbehör
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelData - Hårdvara och tillbehör
BeskrivningUpphandling av data hårdvara är uppdelad i flera olika delområde och omfattar inköp av produktgrupper så som PC, skärmar, Chromebooks, AV-produkter, iOS enheter samt inkluderar tillhörande tjänster per respektive delområde.
Intern identifierare550/23
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningRamavtalsupphandling för Data - hårdvara och tillbehör som ska uppfylla stadens behov av PC, iPadOS och MacOS enheter, surfplattor, skärmar, och övrig tillbehör samt Chromebooks. Uppskattad årlig omsättning på ca 300 miljoner kronor.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKlient som tjänst
BeskrivningKlient som tjänst (KST) är en funktion (även kallad tjänstekomponent) som återfinns inom Intraservice tjänst IT-arbetsplats. KST hanterar och stöttar hårdvara (enheter och till viss del tillbehör) genom hela livscykeln (upphandling, beställning, support och avslut/åldersutbyte) för de enheter som hyrs ut (ibland säljs) till förvaltningar och bolag inom Göteborgs stad. Intraservice strategi med Klient som tjänst är att erbjuda ett begränsat antal hårdvarumodeller och konfigurationer (till exempel: kategori Standard inom Klient som tjänst), som täcker merparten (>90%) av Stadens brukares behov. Brukare som har speciella funktionskrav eller avancerade behov (t ex statistikberäkningar, CAD-system) kommer hanteras från fall till fall och inte ingå i Stadens angivna standardsortiment, utan istället eventuellt vara en del av special sortiemnt eller hanteras som undantags hanterade.