Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kutterspån
Referensnummer: FM2023-2425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03417100 Sågspån
II.1.4.
Kort beskrivning
Livgardet är ett av Försvarsmaktens största förband med många och vitt skilda uppgifter. Livgardet bedriver bland annat hästverksamhet på Kavallerikasernen, Lidingövägen 28 i Stockholm. Vid Kavallerikasernen finns för närvarande ca 100 hästar. Hästarna används vid beriden statsceremoniell verksamhet (beriden högvakt) samt beriden eskort vid korteger. Hästarna används även för utbildning av soldater och officerare. Till hästarnas stallboxar behövs regelbunden leverans av kutterspån.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03417100 Sågspån
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen