556832-2023 - ResultatSverige-Örkelljunga: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektorganisation inför uppförandet av ny skola samt ny sim,- och bowlinghall i Örkelljunga kommun
Referensnummer: 23/212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser avtal avseende 3 stycken konsulttjänster knutna till följande uppdrag inom Örkelljunga kommun:
Konsultuppdrag 1: Beställarstöd inför uppförandet av en ny skola. Konsultuppdrag 2: Beställarstöd inför uppförandet av en ny sim,- och bowlinghall.
Konsulttjänsterna är:1. Byggprojektledare2. Byggkalkylator3. Miljökonsult
Beställaren kommer att teckna avtal med en (1) leverantör som kan erbjuda resurskapacitet för samtliga 3 konsultroller för genomförande av båda projekten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen