556867-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till transport på vatten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnation av kaj 2, Norviks Hamn
Referensnummer: SH 2023/226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213340 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till transport på vatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar uppförande av två stycken 12 meter breda pålbrygor med tillhörande pollarfundament., för angöring av fartyg
Planerade arbeten omfattar muddring för avsett djup, pålning för pålbryggor samt för pollarfundament, betongarbeten ovan vattenyta, utläggning av erosionsskydd  i slänt, VA-arbeten, förläggning av kanalisation för kraft samt masshantering av muddringsmassor på land samt sprängningsarbeten.
Arbetet kommer att utföras i Norviks hamn, belägen i Nynäshamn kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213340 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till transport på vatten, 45111211 Sprängning, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten, 45262300 Betongarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar uppförande av två stycken 12 meter breda pålbryggor med tillhörande pollarfundament., för angöring av fartyg