556951-2022 - ResultatSverige-Ekerö: Isbrytning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rederi- och sjöarbeten
Referensnummer: KSUH22/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63726200 Isbrytning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun består av cirka 140 öar, kobbar och skär som nås via broar, bilfärjor, pendelbåt eller småbåtar.
Den största delen av denna entreprenad omfattar isbrytningen i Tappströmskanalen så att pendelbåt kan ta sig fram vintertid.
Övriga delar av entreprenaden är renhållning på olika öar samt påfyllning och utläggning av sand på kommunala badplatser.
Olika typer av tillkommande arbeten kan beställas bland annat hantering av båtar och vrak, dykeriarbeten, hantering av sjöskyltar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63726200 Isbrytning, 63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport, 90680000 Strandrengöring, 98363000 Dyktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen