55704-2022 - ResultatSverige-Västerås: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mäklartjänster, försäljning av fastigheter
Referensnummer: FN 2021/00290-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad inbjuder härmed Anbudsgivare att delta i rubricerad upphandling som omfattar ramavtal för Mäklartjänster enlighet nedan och vad som i övrigt beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Anbudsgivaren ska erbjuda mäklartjänster vid försäljning av Västerås stad ägda fastigheter så som:
• Småhus/Villor.
• Gruppbostäder.
• Ägarlägenheter.
• Skolbyggnad/-fastighet, fastigheter där skolverksamhet bedrivs. (Ej vanligt förekommande)
• Förskolor, fastigheter där förskoleverksamhet bedrivs. (Ej vanligt förekommande)
• Vård-/omsorgsfastigheter, olika typer av fastigheter med specialanpassningar till aktuell verksamhet.
• Industri-/specialfastigheter. (Ej vanligt förekommande)
• Särskilda boenden, fastigheter med enkla modulhus.
• Obebyggda fastigheter, inom verksamhetsmark. (Ej vanligt förekommande)
• Obebyggda fastigheter, inom bostadsmark. (Ej vanligt förekommande)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den beräknade kostnaden för framtida behov av tjänsten är ca 600 000 SEK/år. Det totala värdet av tjänsten under aktuell avtalsperiod beräknas uppgå till 3,6 MSEK baserat på 2021 års inköpsvolymer. Detta utgör avtalets takvolym. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.