Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Uppdraget innebär att för Sjöfartsverkets räkning vara Beställarens stöd vid granskning, uppföljning och kvalitetssäkring samt ge råd och anvisningar vid konstruktionslösningar gällande El, styr och regler.
Uppdraget innebär goda kunskaper i speciellt TRVK Bro då tekniska lösningar ska vara baserade på Trafikverkets styrande dokument.