557115-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Färdtjänstfordon – Tunga fordon med anpassning för sjukvårdsresor
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tunga fordon med anpassning för sjukvårdsresor
Beskrivning: Region Värmland (Regionen) genomför denna upphandling som avser köp av särskilt anpassade linjebussar för sjukresor till, från och mellan Regionens sjukhus. Upphandlingen avser nio (9) nya fordon samt option på ytterligare två (2) fordon.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34114300 Färdtjänstfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131642:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34121100 Bussar för kollektivtrafik
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Köp av ytterligare två fordon.