557143-2021 - ResultatSverige-Linköping: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinister samt lastbilsförare
Referensnummer: 21/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av tjänst såsom maskinförare samt lastbilsförare med koncentration på oktober till mars i Tekniska verkens anläggningar i Linköping främst Gärstad.
Störst är behovet av maskinförare, men även behov av förare med maskinbehörighet och/eller CE/C-kort. Maskinförare förekommer för materialhanterare, hjullastare, grävmaskin och teleskopmaskin.
I några fall kommer man bli dedikerad för att visst arbete, i övrigt blir det rotera på olika uppgifter.
Även inhopp vid ordinarie personals frånvaro kommer förekomma.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen