557185-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sakkunnig senior konsult inom geoteknik till projekt Malmporten
Referensnummer: 19-01638
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket och Luleå hamn AB upphandlar en sakkunnig senior konsult inom geoteknik som ska arbeta på uppdrag av beställarna i projekt Malmporten.
Uppdraget innebär att bistå beställarna med sakkunnig expertkompetens inom geoteknik vid granskning, uppföljning och kvalitetssäkring av underlag under projekterings- och genomförandefas, gällande muddring, landutfyllnad och anläggningar i vatten, som till exempel fyrfundament och kajkonstruktioner.
Upphandlingsföremål
Sjöfartsverket upphandlar tillsammans med Luleå hamn AB en sakkunnig expertkompetens inom geoteknik till projekt Malmporten. Uppdraget innebär att bistå beställarna med granskning, uppföljning och kvalitetssäkring av underlag under projekterings- och genomförandefas, gällande muddring, landutfyllnad och anläggningar i vatten, som till exempel fyrfundament och kajkonstruktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen