557281-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel samt medicintekniska förbrukningsprodukter för djursjukvård vid SLU
Referensnummer: SLU ua 2023.2.4.4-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av läkemedel samt medicintekniska förbrukningsprodukter till djursjukvården vid SLU. Uppdraget inkluderar bl.a. lagerhållning, plockning, kundservice och leverans.
Avtalets värde uppskattas till ca 8 MSEK per år vad gäller läkemedel, 4,5 MSEK per år för allmän medicinteknisk förbrukning samt 3 MSEK per år för djurslagsspecifik medicinteknisk förbrukning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen