2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nyproduktion flerfamiljshus Silverskatten i projektpartnering
Beskrivning: Projektet avser en förtätning på befintlig parkeringsyta på vår fastighet Silverskatten 1, som i dagsläget består av fem huskroppar från 1990-talet med 145 lägenheter. I Fas 1 ska parterna tillsammans arbeta fram kostnadseffektiva lösningar som programhandling i enlighet med projektets mål, därefter systemhandlingar. Investeringsbeslut inför Fas 2. Byggstart planeras att ske under våren 2026.
Intern identifierare: 00203/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000