2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnation nytt huvudkontor
Beskrivning: Entreprenaden innefattar om-, ny- och tillbyggnad av befintlig byggnad för att uppfylla kravet på ett nytt huvudkontor i Eskilstuna för Fortifikationsverket. Utöver ombyggnation av befintliga byggnader så tillkommer även rivning, transformatorstationer, parkering, grindar & staket, markarbeten osv. Även byte av installationer, ny rumsbildning, fasad och tak, mm. omfattas av entreprenaden.
Intern identifierare: 4044/2025
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45454000 Ombyggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000