557303-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grovavfall hämtning
Referensnummer: 2019-26323
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholmshems målsättning för entreprenaden är att uppnå en effektiv borttransport av grovavfall, återvinningsmaterial m.m.
Objekten finns inom Stockholmshems fastighetsbestånd som uppgår till ca 28 000 lägenheter
Belägna inom Stockholms stad. Med tillhörande c:a 240 miljörum, ca 350 BTT och ca 281 Skåp för tömning och borttransport.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Belägna inom Stockholms stad. Med tillhörande ca 240 miljörum, ca 350 BTT och c:a 281 Skåp för tömning och borttransport.