557382-2022 - Ändring av kontrakt och ramavtalSverige-Stockholm: Analystjänster
Ändringsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analystjänster för Skadeprevention
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Beställarens infrastruktur och fordon drabbas av återkommande skadegörelse så som klotter, vandalism, olovligt intrång, materialstölder och hot. Uppdraget avser analystjänster för skadeprevention i syfte att stödja Beställaren och Beställarens leverantörer med sakkunskap och analys som ska bidra till att förebygga skadegörelse. Uppdraget ska ge Beställaren god kunskap om och god kontroll över skadeproblematiken i Beställarens anläggningar. Uppdraget förväntas bidra till att minska skadegörelsen främst i form av klotter.