557516-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Exploateringsområde - Delområde 1, Stångby Väster II, Lunds kommun
Referensnummer: 18/0301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar terrasseringsarbeten, anläggning av bygg-gata, VA-arbeten, anläggning av gång- och cykelvägar, planteringsarbeten, alléträd och läplantering; belysningsarbeten, anläggning av gabionmurar, färdigställande av vissa delar, ombyggnad av befintlig väg,
Ungefärlig omfattning gatubyggnad:
— ca 3 700 m bygg-gata
— ca 1 500 m gång- och cykelväg
— ca 450 m väg för jordbruksändamål
Ungefärlig omfattning planteringar:
— ca 3 000 m2 läplantering
— ca 140 st. träd
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45262522 Murning, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45332200 VA-arbeten, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen