557554-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trångsundsskolan till-och ombyggnad
Referensnummer: HS/2018:476
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar: Tillbyggnad av två huskroppar: hus C2 i tre våningar 1 780 m2 BTA, hus F2 i två våningar 1 116 m2 BTA
Anpassning/ombyggnad av lokaler i Hus A, B, G och H.
Projektet utförs som Partnering/Samverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen