557560-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ekonomiska undersökningar – Konsulttjänster Ekonomi
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänster Ekonomi
BeskrivningUppdraget avser kvalificerad rådgivning med specialistkompetens inom olika ekonomifrågor, till exempel skatter, moms och redovisning. Ofta handlar det om att kommunen behöver få en fråga belyst ur ett skatte- och momsperspektiv, eller att kommunen behöver utreda hur en händelse ska hanteras i den ekonomiska redovisningen kopplat till olika lagstiftningar. Det kan till exempel vara aktuellt vid försäljning eller köp av fastighet eller i situationer där förslag på nya lösningar behöver utredas ur ett ekonomiskt och kommunalrättsligt perspektiv.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79311400 Ekonomiska undersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99132:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79412000 Finansiella konsulttjänster