557608-2018 - ResultatSverige-Uddevalla: Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad Ramnerödsskolan
Referensnummer: SBN 2018/474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Om- och tillbyggnad av högstadieskola till F-9 skola med ca 750 elever/100 anställda. Verksamheten ska vara i drift under byggtiden. För den gemensamma arbetsmiljön ansvarar entreprenören. Mark- och anläggningsarbeten berör mycket av den 4,8 ha stora fastigheten.
Bergrensning ska utföras enligt PM. Den totala bruttoarean nybyggnad uppgår till ca 4 970 m2 inkl 3 st. förrådsbyggnader, samt bruttoarea för ombyggnad ca 5 080 m2. Detaljer finns i handlingar angivna under AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen