2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektmodell/Projektstyrningsverktyg
Beskrivning: Denna upphandling avser primärt en standardiserad modell för projektstyrning, inklusive mallar och checklistor som publiceras som en länk för tillgång till samtliga medarbetare. Beroende på hur modellen är uppsatt kan även program- och portföljstyrning bli aktuellt. Vidare ingår utbildningsinsatser, där det initialt blir en större insats anpassad för myndigheten för att därefter möjliggöra utbildning för enskilda medarbetare eller en mindre grupp under avtalstid. Även konsulttjänster kan avropas.
Intern identifierare: 01385-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del