55767-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Landskapsarkitektur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal-Gestaltande landskapsarkitekt
Referensnummer: 96/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71420000 Landskapsarkitektur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom gestaltande landskapsarkitektur, såsom:
Utredningar och analyser
Programarbete
Idéarbete och gestaltning
Visualiseringar och presentationer
Beställarstöd och kostnadsberäkningar
Upphandlingens syfte är att teckna ramavtal med tre (3) ramavtalsleverantörer, och med procentuell fördelning av uppdrag som bedöms understiga 250 000 SEK och förnyad konkurrensutsättning därutöver.
Ramavtalen kommer att löpa under två (2) år med möjlighet till förlängning i upp till ytterligare två (2) år med ett (1) år i taget. Beräknad avtalsstart är: 15 maj 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen