Se Anbudsinfordran för mer information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60600000 Transport på vattenvägar, 60650000 Uthyrning av utrustning för sjötransport med besättning, 63720000 Stödtjänster för sjötransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmaktens verksamhet ställer höga krav på logistik- och transportlösningar, både på ett nationellt och internationellt plan. En del av precis nämnda övergripande behov utgörs av behovet att förflytta personal och materiel längs Sveriges kust och sjöar, nedan kallat kustnära sjötransporter. Försvarsmakten har under 2019 genomfört en förstudie för att kartlägga organisationens behov av kustnära sjötransporter. Resultatet är denna upphandling, vilken ämnar säkerställa sjötransportkapacitet på ett nationellt plan längs Sveriges kust och sjöar. Ambitionen är att tillvarata existerande konkurrens genom att möjliggöra för små- och medelstora företag att lämna anbud.