557816-2019 - ResultatSverige-Filipstad: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Saneringsarbeten
Referensnummer: 1902
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar saneringsarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på beställarens fastighetsbestånd.
Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, klottersanering, mögelsanering, brandsanering, luktsanering, sanering efter vattenskador, sanering efter dödsfall, sanering av asbest och/eller sanering av PCB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45453000 Reparation och renovering, 90650000 Avlägsnande av asbest, 90690000 Klottersanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen