557825-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Specialutbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Oberoende fortbildning av rådgivare
Referensnummer: 3.2.11-04694/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80510000 Specialutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på fortbildning av rådgivare med kunder inom jordbruksnäringen, trädgårdsnäringen eller rennäringen (hästnäringen ingår inte).
Fortbildningen ska öka rådgivarnas förmåga att främja företagens konkurrenskraft.
Rådgivarna kan vara anställda hos leverantören eller hos annan aktör.
Fortbildningen betalas till 100 procent av Jordbruksverket och finansieras av Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling genom det svenska landsbygdsprogrammet.
Fortbildningen ska vara avslutad och fakturerad senast 15.1.2021.
Budget för upphandlingen
Budgeten för upphandlingen är totalt 5 500 000 SEK. (Beloppet kan ändras.)
Maxbelopp
Leverantören får utföra uppdrag som avser fortbildning av rådgivare med finansiering från landsbygdsprogrammet upp till 200 000 euro per tre år (Förordning (EU) nr 1305/2013, artikel 15.8).
Ansvaret för att detta följs ligger på leverantören.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80540000 Miljöutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen