557870-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnadsantikvarisk entreprenör
Referensnummer: 275/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov av byggnadsantikvariska entreprenadtjänster För ramavtalet gäller AB04/ABT06.
Föregående års volym och takvolym
Staden ser ett kontinuerligt behov av byggnadsantikvariska entreprenad tjänster som upphandlingen omfattar. Helsingborgs stads volym har föregående år varit cirka 7 100 000 kr/år. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Det finns flera faktorer som kan komma att påverka volymen kommande år, såsom politiska beslut, investeringar, fler eller färre planerade uppdrag, akuta åtgärder eller insatser med kortare framförhållning, vilka gör att föregående års volym kan över-­ eller understigas.
Staden kan inte garantera någon volym under avtalstiden utan anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet.
Maximal volym för ramavtalet är 35 000 000 kronor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262690 Renovering av byggnader, 45453000 Reparation och renovering, 71315000 Byggnadsteknik, 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader, 92522200 Konservering av historiska byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen