557903-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Begravnings- och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avlidna, visning av avlidna
Referensnummer: RS 1588-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98370000 Begravnings- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser transport av avliden för avlämning till bårhus/bårrum och obduktionstransport av avlidna som ska transporteras för obduktion till Norrlands universitetssjukhus i Umeå.
Upphandlingen innefattar även visning av avliden under jourtid vid Norrlands universitetssjukhus i Umeå samt vid Lycksele lasarett.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Transporter Umeå inklusive Bjurholm, Nordmaling, Robertsfors, Vindeln & Vännäs
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98370000 Begravnings- och tillhörande tjänster, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transporter Skellefteå & Norsjö
Del nr: 2
Transporter Storuman, Tärnaby, Sorsele & Malå
Del nr: 3
Transporter Vilhelmina, Åsele, Dorotea & Lycksele
Del nr: 4
Visning av avliden Norrlands Universitetssjukhus
Del nr: 5
Visning av avliden Lycksele Lasarett
Del nr: 6