55797-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Mellerud: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering och anläggning av våtmarker
Referensnummer: UH-2020-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering och anläggning av våtmarker, fosfordammar samt andra vattenförbättrande åtgärder i Lillån och angränsande vattendrag inom pilotprojektet LEVA - Minskad övergödning i Lillån på Dalsboslätten.
Dalslands miljö- och energiförbund (DMEF) tillsammans med Vänersborgs kommun har sedan februari 2019 arbetat med pilotprojektet: ”LEVA - Minskad övergödning i Lillån på Dalboslätten”.
Syftet med pilotprojektet är att förbättra vattenkvaliteten i vattendragen på Dalboslätten (främst fokus på Lillåns avrinningsområde) samt bibehålla en kostnadseffektiv livsmedelsproduktion.
En inventering har utförts i avriningsområdet där lämpliga lägen för åtgärder har identifierats. Nästa steg är att utföra projektering samt anläggning av dessa åtgärder, vilket är vad detta uppdrag utlyser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen