55800-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Arlöv: Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: 21/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Burlövs Bostäder AB äger, bygger och förvaltar hyresbostäder och lokaler. Syftet är att upphandla ett fastighetssystem som kan hantera samtliga förvaltningsobjekt, vilket bland annat innebär standardfunktioner som hyresadministration, bostadskö, felanmälan, arbetsordersystem, HLU, underhåll och besiktningar.
Bolagets bestånd består av ca 2 600 lägenheter.
Målet är att införa ett användarvänligt fastighetssystem som bidrar till en mer effektiv fastighetsförvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen