558000-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medarbetarenkät
Referensnummer: UPP-2022/058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla en komplett tjänst för medarbetarenkät med tillhörande webbaserat systemstöd (IT-tjänst). Medarbetarenkäten ska vara i form av en samlad kommungemensam anonym enkät som genomförs årligen vid samma tidpunkt för samtliga  cirka 7 000 medarbetare.
Medarbetarenkäten ska mäta:
• Organisatoriska och sociala arbetsmiljön (AFS 2015:4)
• Attraktiv arbetsgivare - transformativt ledarskap och medarbetarskap
• Hållbart medarbetarengagemang (HME)
• Jämställdhet, diskriminering/trakasserier/hot/våld
• Employee net promoter score (eNPS)
Systemstödet ska ge möjlighet för kommunens samtliga organisatoriska nivåer att genom puls/tempmätning följa upp prioriterade områden som identifierats i den årliga medarbetarenkäten. Puls/tempmätningar ska ingå i samma systemstöd som medarbetarenkäten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311000 Undersökningar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72300000 Datatjänster, 79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 5 miljoner SEK exklusive moms.