Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad varudistristribution
Referensnummer: 2023-00022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en helhetslösning avseende samordnad varudistribution. Uppdraget omfattar bl.a. tillhandahållande och drift av terminal så nära centrala Kungsbacka som möjligt, konsolidering av inkommande gods för transport med fossilfria drivmedel till Kommunens verksamheter samt mattransport mellan tillagningskök och mottagningskök.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen