2. Förfarande
Förfarande
Titel: Öppen specialistvård för kommunerna Eslöv, Höör och Hörby
Beskrivning: Upphandlingen avser vård inom nedan angivna vårdområden på specialiserad vårdnivå. Ortopedi ÖNH inklusive logopedi Skopier Gynekologi Allmän kirurgi Uppdraget riktar sig till invånare i Eslöv, Höör och Hörby som inte genom det fria vårdsökandet söker vård hos annan vårdgivare samt patienter utanför Eslöv, Höör och Hörby som genom det fria vårdsökandet söker vård hos Anbudsgivaren.
Intern identifierare: 2024-POL000028
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som ett förenklat förfarande. Med det menar Region Skåne ett förfarande där alla leverantörer har rätt att delta, deltagande leverantörer ska lämna anbud och den upphandlande myndigheten får förhandla med en eller flera anbudsgivare.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121000 Läkarmottagningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård, 85121240 Öron-, näs- och halssjukvård eller hörselvård, 85121283 Ortopedisk vård, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: Avtalets ersättningstak är 68 000 000 kronor per år. Utöver takersättningen äger Region Skåne ensidig rätt att under avtalstiden genom option utöka uppdraget med upp till 45 procents höjning av det årliga ersättningstaket. Upphandlingen avser vård inom nedan angivna vårdområden på specialiserad vårdnivå. Ortopedi ÖNH inklusive logopedi Skopier Gynekologi Allmän kirurgi Uppdraget riktar sig till invånare i Eslöv, Höör och Hörby som inte genom det fria vårdsökandet söker vård hos annan vårdgivare samt patienter utanför Eslöv, Höör och Hörby som genom det fria vårdsökandet söker vård hos Anbudsgivaren.