558104-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Audiovisuell utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Audiovisuell kommunikation (AVK), SLL1481 - Hearing
Referensnummer: FSN 2021-0446
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32321200 Audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Stockholm bjuder in leverantörer till en Hearing inför en upphandling av hårdvara och tjänster för Audiovisuell kommunikation (AVK).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen planeras att omfatta utrustning för AVK i mötesrum, i vissa kliniska utrymmen såsom exempelvis rondrum och i operationssalar där utrustningen ansluts mot MT-klassad utrustning.
Leverantören förväntas leverera både hårdvara och tjänster. Installation av videosystem på plats hos verksamheterna, installation av infrastruktur (vid behov), drift av infrastruktur samt service och support.