Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sand, grus och makadam
Referensnummer: KS-UH/2021:14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14200000 Sand och lera
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar sand, grus och makadam för succesiva avrop enligt bifogad beskrivning.
Under förutsättning att det finns tillräckligt många kvalificerade anbud, avses ramavtal tecknas med högst 4 leverantörer, utan inbördes rangordning och där samtliga villkor är fastställda. För avrop från ramavtalet används fördelningsnyckel.
Ramavtalsstart beräknas till december 2021.
Ramavtalet gäller under 12 månader med möjlighet till förlängning upp till 36 månader, dock minst 6 månader åt gången.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 17 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14200000 Sand och lera, 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14211000 Sand, 14211100 Natursand, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 14212110 Grus, 14213100 Makadam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Sand, grus och makadam
Omfattning: Upphandlingen omfattar sand, grus och makadam för succesiva avrop enligt bifogad beskrivning. Under förutsättning att det finns tillräckligt många kvalificerade anbud, avses ramavtal tecknas med högst 4 leverantörer, utan inbördes rangordning och där samtliga villkor är fastställda. För avrop från ramavtalet används fördelningsnyckel.