558336-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rotationsmikrotomer
Referensnummer: UC-2021-178
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland genomför en upphandling som avser att resultera i ett ramavtal avseende rotationsmikrotomer. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden som utvärderas och tilldelas var för sig:
- Anbudsområde 1: Automatiserad rotationsmikrotom
- Anbudsområde 2: Självvinklande rotationsmikrotom (rotationsmikrotom som själv kan vinkla klossen som ska snitta)
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1: Automatiserad rotationsmikrotom
Anbudsområde 2: Självvinklande rotationsmikrotom
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38434540 Biomedicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Anbudsområde 2: Självvinklande rotationsmikrotom (rotationsmikrotom som själv kan vinkla klossen som ska snitta)