2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av sjukvårdsmaterial till Statens institutionsstyrelse
Beskrivning: SiS inbjuder till anbudsgivning gällande - Upphandling av sjukvårdsmaterial till SiS enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar med diarienummer 2.2-3069-2026. SiS nuvarande ramavtal avseende sjukvårdsmaterial löper ut 2026-09-30. Hälso- och sjukvård inom SiS SiS är vårdgivare för den hälso- och sjukvård som bedrivs på SiS samtliga institutioner och har det övergripande ansvaret för myndighetens hälso- och sjukvårdsverksamhet. Varje ungdomshem och LVM-hem, utgör separata vårdenheter. Inom SiS hälso- och sjukvård arbetar läkare, sjuksköterskor och psykologer. SiS arbetar med att kvalitetssäkra hälso- och sjukvården genom att i så stor utsträckning som möjligt strukturera och standardisera insatserna, alltid med hänsyn till individens behov och önskemål. Bakgrund och uppdragsbeskrivning SiS upphandling omfattar sjukvårdsmaterial. Med sjukvårdsmaterial avses i denna upphandling dels förbandsmaterial och sjukvårdsutrustning. - Förbandsmaterial i form av bl.a. bandage, häftor och tejp, sårläkningsprodukter, instrument samt övrigt material vilket kan vara handskar, desinfektion och hygienartiklar. - Sjukvårdsutrustning i form av bl.a. provtagningsmaterial, blodtrycksmätare, febertermometer, ortoskop, stetoskop och andra tillbehör. SiS önskar att upphandla ett Bassortiment varukorg, se bilaga 5, som omfattar de viktigaste och volymmässigt största Varorna. Utöver detta bassortiment, ska även anbudsgivarens övriga sortiment ingå för sjukvårdsmaterial. SiS kommer att ingå ett ramavtal med en (1) Leverantör från vilket beställande enheter inom SiS kommer att göra fortlöpande beställningar efter behov. Beställaren garanterar inte att beställningar kommer att uppgå till någon viss mängd/volym under avtalsperioden. Preliminär avtalsperiod är 2026–10–01 - 2027–09–30. Beställaren äger därefter rätt att förlänga ramavtalet med ett (1) år i taget, mej skyldighet, att förlänga Avtalet med ett (1) år i taget i totalt tre (3) år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124199:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter