Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Livsmedel
Referensnummer: KS/2023:97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av livsmedelsvaror.
Upphandlingen omfattar köp och leverans av livsmedel. såsom kött, fisk, kyckling, frukt, bär, grönsaker, örter, mejeri. Även produkter som behövs för bakning, kryddor, saft och övriga produkter som innefattas av kategorin livsmedel ingår. Listan ovan är inte uttömmande.
Leverans kommer att ske till stadens tillagningskök- och mottagningskök men även till andra verksamheter inom Solna Stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222310 Bär, 15112130 Kyckling, 15119600 Fiskkött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen