Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Bergsförankring av fyren Remmargrund
Referensnummer: 19-04712
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45216128 Byggnation av fyrtorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Fyren Remmargrund blev hösten 2018 påkörd och delar av fyren rasade. Betongtornet är belägen ca 8 nautiska mil NO om Kapellskärs hamn ute i havet. Sjöfartsverket planerar att upphandla entreprenör för att reparera de skador som fyren fick.
Genom denna RFI vill Sjöfartsverket innan upphandlingen undersöka marknaden för den här typen av marina entreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262330 Betongreparationer, 45453000 Reparation och renovering, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Genom denna RFI - Request for information - vill Sjöfartsverket innan upphandlingen undersöka marknaden för den här typen av marina entreprenader.