55840-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutveckling och förvaltning av Löfs beslutstödssystem
Referensnummer: UH-2021-93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Löf har inom ramen för systemförvaltning av beslutsstöd och datalager behov av förvaltning och utveckling av datalager, rapportering och analysmöjligheter för att stödja verksamhetens behov. Detta innebär förvaltning och utveckling gällande:
- Integrationer mot källsystem
- Förbättring av datalager
- Riskmotor
- Rapportering och analysverktyg
Primära verksamhetsområden är:
- Finans, ekonomi, risk och aktuarie
- Skadeverksamhet och skadeförebyggande
Förvaltningsaktiviteter fokuserar på att stötta Löfs förvaltning av beslutsstödssystem Balthazar som syftar till att stödja processer för regulatorisk rapportering till FI samt processer som stödjer rapporteringen såsom reservsättning och bokföringsprocesser.
Utöver detta avser Löf att utveckla Balthazar för anpassning mot verksamhetskrav avseende utvecklad kapitalhantering och effektivisering av reservsättnings- och ORSA-processer.
Utvecklingen avser även stöttning i utveckling av Löfs andra datalager, Insikt, i syfte att utveckla analys och rapporteringsmöjligheter av övrig verksamhetsdata.
Konsulttyper: Kvantitativ analytiker (två resurser), ETL-utvecklare senior, ETL-utvecklare, Lösningsarkitekt inom beslutsstöd och datalager, BI-utvecklare,Verksamhetsutvecklare inom beslutsstöd.