558529-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Toner
Referensnummer: FM2022-11041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten upphandlar ett nytt ramavtal avseende toner för myndighetens skrivare och vissa kopieringsmaskiner (MFP:er). Utöver Försvarsmakten kommer även Försvarets materielverk (FMV) vara avropsberättigade.
Upphandlingen syftar till att säkerställa Försvarsmakten behov av toner till skrivare och multifunktionsskrivare samt i mindre omfattning vissa andra typer av skrivare. Produkterna som omfattas av denna upphandling är både orginaltoner (OEM) samt miljötoner (återanvänd orginaltoner som rengjorts och är påfylld med nytillverkat tonerpulver). Om Försvarsmakten utnyttjar den totala längden för ramavtalet uppskattas värdet till 40 000 000 SEK. Detta värde ska ses som ett riktvärde/vägledning, inga garantier på omsättning lämnas. Takvolymen för ramavtalet sätts till 52 000 000 SEK. Merparten av den uppskattade volymen kommer att avropas från Försvarsmakten.
.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer, 30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se 1.4 ovan