558537-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urinindikatorer, tidmätning
Referensnummer: KS 2022/43166 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Produkten/Tjänsten
Upphandlingen avser köp av en funktion/produkt som säkerställer den enskildes biorytm genom statistik för att kunna ge den bästa möjliga dygnsrytm och ostörd nattsömn. Kommunerna inför mätningen med början inom omvårdnadsboende och därefter införas i Hemtjänst.
Syfte: att kunna möta den enskildes individuella behov av insatser angående inkontinensstöd, vid rätt tidpunkt samt rätt inkontinensskydd.
Mål: Genom att skräddarsy tillsynslösningar utifrån den enskildes behov skapa förutsättningar för en ostörd nattsömn. Skapa förutsättningar för användandet av rätt inkontinensskydd. Det yttersta målet är att kunna hjälpa den enskilde till toaletten i tid såväl dag som natt. Målgruppen är inledningsvis personer med kognitiv svikt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141621 Inkontinensset
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen