558547-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag för lavinprognostjänster
Referensnummer: NV-02709-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket har genomfört en upphandling av Konsultuppdrag för lavinprognostjänster.
Upphandlingen omfattade 3 delområden:
Delområde 1 "Områdesansvariga" består av olika geografiska områden, Kebnekaisefjällen, Södra Lapplandsfjällen, Västra Vindelfjällen, Södra Jämtlandsfjällen, Västra Härjedalsfjällen, Abisko/Riksgränsenfjällen och Arjeplogsfjällen.
Delområde 2. Lavinskribenter
Delområde 3. Lavinkonsult
Anbud kunde lämnas på ett, två eller samtliga delområden.
Anbudsgivarens anbud utvärderades separat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71351610 Meteorologi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen