5586-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ströplatser inom LSS
Referensnummer: 2018-000259 731
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för ströplatser inom LSS enligt följande områden:
LSS 9§6 Korttidsvistelse utanför det egna hemmet
LSS 9§7 Korttidstillsyn
LSS 9§9 Bostad med särskild service för vuxna
LSS 9§10 Daglig verksamhet
Kommunalförbundet (KSON) kommer att anta upp till tio (10) leverantörer per avtalsområde.
KSON använder sig i första hand av egenregi genom det helägda bolaget Tio100 AB, och ramavtalen syftar därmed till att täcka upp när den enskildes behov inte kan tillgodoses på ett tillfredsställande sätt inom den egna verksamheten. KSON garanterar sålunda ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
LSS 9 § 6 Korttidsvistelse utanför det egna hemmet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
9 § 7 LSS Korttidstillsyn
Del nr: 2
9 § 9 LSS Bostad med särskild service för vuxna
Del nr: 3