558632-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utrustning till reningsverk – Ultrafilter för rening av dricksvatten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelUltrafilter för rening av dricksvatten
BeskrivningRegion Gotland avser att upphandla Ultrafilter för rening av dricksvatten som klarar flödeskapacitet mellan 150 m3/h till 250 m3/h inkl. desinficering och neutralisering. Avtalstiden är 3 år med möjlighet till ytterligare förlängning i 1+1 år. Utrustningen ska vara CE-märkt eller inneha Declaration of Conformity, vara driftsatt och godkänd senast 2025-04-30. Upphandlingsföremålet är en komplett containerlösning med helautomatiserad process för dricksvattenproduktion. Lösningen inkluderar kraftmatning samt styr- och reglerutrustning som ska kopplas upp mot överordnat system. Upphandlingen genomförs i 2 steg. Steg 1 avser ansökan om att få delta, och här sker kvalificering och urval av vilka leverantörer (max 3 styck) som går vidare till steg 2.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252200 Utrustning till reningsverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelHyra av Ultrafilter - reningsverk
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95842:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45259200 Reparation och underhåll av reningsverk