55864-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stomkomplettering Hus 3 - Albano, Stockholm
Referensnummer: 17/92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser Akademiska Hus fastighet Kattrumpstullen 10 (benämd ”Hus 3”), (f.d. Norra Djurgården 2:2). Hus 3 avser nybyggnad av kontors-, lab-, och undervisningslokaler om ca 10.000m2 BTA fördelat på 6 plan. Entreprenaden avser att, från platsgjutna källarkonstruktioner och prefabstomme, utföra en stomkompletteringsentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45262300 Betongarbeten, 45262410 Uppförande av stålkonstruktioner för byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45441000 Glassättning, 45443000 Fasadarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen